“Tяло и душа”

Откъс от “Черната книга” на Свами Тиртха

“ТЯЛО И ДУША”

“Телесното усещане е определящо преживяване в земното съществуване, то е една от най- основните дадености. Бебето отначало рита с крачета, опознава границата на тялото си; по- късно вече съвсем добре се справя с тях. По същия начин самосъзнанието е естествено преживяване, с помощта на което прозираме собственото си съществуване, така че психическата и умствената рефлексия са определящи за човека. Казва се обаче, че в предвечните състояния не е имало саморефлексия, т.е. съществата не са осъзнавали съществуването си по начина, по който ние го съзнаваме в днешно време; долавяли са не живота, а пълнотата на съществуването. За съвременния човек такова същностно преживяване на себе си и Вселената е възможно само в редки благословени мигове. 

Тялото е преходно, ала колко много внимание му отделяме. Днес удобството е много по- решаваща мотивация отколкото, да речем, безопасността, но е достатъчно да се появи и най- малката пукнатина в удобния ни начин на живот, и чувството на несигурност веднага прониква до по- първичните нива. Когато изследва най- важните житейски идеали, един млад мъж с право би посочил за света троица секс, наркотици и рокендрол; ала на малко по- зряла глава вече би формулирал за идели здраве, семейство, безопасност. Телесното обикновено се свързва с дребнобуржоазни чувства: комфортен, добре уреден, щастлив живот- какво друго може да си пожелае човек? Но къде е огънят, къде е рискът, пламтенето? Днес се опитваме да заменим героичния живот с адреналинови импулси; вместо достойно справяне с предизвикателствата, днес на мода е преследване на удоволствията. 

Хората скитат наляво и надясно, за да се любуват на високите планински върхове, на страшните морски вълни, на острите извивки на реките, на необятните океански простори, на пробега на звездите, но дори не помислят за истинските себе си. (Свети Августин). 

Душата е вечна, а колко малко внимание ѝ обръщаме… Балсами за грижа за тялото се предлагат във всеки мехлем, ала мехлемът за душата е рядка стока. Може би търсенето е по- малко. Но който търси, намира. Халил Джубран ни обнадеждава: “Не сте ли чували за човека, който търсеше корени в земята, а намери съкровища?”. Дихотомията на тялото и душата не е разделение, а единение, защото човек е повече душа, която приема тяло, отколкото тяло, в което е натикана душа и понякога се проявява. Душата може да бъде изследвана и преживяна с духовни средства. Саморефлексията е добра начална стъпка, а постепенно трябва да изолираш всички второстепенни, преходни и възпрепятстващи фактори, които биха попречили на преживяването на духовността. 

Щом тялото е преходно, тогава можем да предположим, че духовното съществуване е непреходно. Щом човек е неук- и за това е тласкан от желанието за знание- тогава можем да предположим, че неговата духовна същност е съзнателна. И щом земното съществуване е страдание, тогава можем да се надяваме, че духовното съществуване е изпълнено с радост. В сравнение с преходното тяло несъмнено можем да предположим тези неща за душата. Върховното постижение на дара на съществуването е съзнателността, а върховното преживяване на съзнанието е щастието. Струва си човек да се посвети на търсенето на това съкровище. От телесно съзнание да стигнем до духовната осъзнатост. 

Приспособявай се, адаптирай се! Реката не закача гъвкавата тръстика, но пречупва стърчащите непреклонно дървета. 

Изключи негативното мислене! Издигни се над собственото си ограничено мнение! 

Зад всичко се крие божествената воля! Във всичко откривай божествената искра. 

Болестта трябва да  се премахне, а не болният! Живей със способността да разграничаваш! 

Побеждавай злото с добро! С добросъвестно старание надмогвай телесното съзнание. 

Прави си от време на време строг самоанализ. Но не си бъди само съдник, бъди и защитник! 

Давай всичко от себе си и оставай независим! Това е отговорна свобода. 

Безспорно, преминаването от физическия комфорт и блаженото невежество към отговорността и висотата на духовното съзнание не е безопасно начинание. Дълбините на морето са пълни със съкровища, ала сигурността остава на брега… “

Можете да зкупите книгата от сайта на Фондация “Калпатару”, Черна книга, Медитации за всеки ден, автор Свами Тиртха Книжарница “Калпатару” или в по- големите книжарници в страната.

Tags:

Comments are closed

Latest Comments

No comments to show.